16
Kas

Nitelikli Cam Uygulamaları

Nitelikli cam uygulamaları ile üstün teknolojiler kullanılarak enerji tasarrufu, ses ve gürültü kontrolü, güneş kontrolü sağlayan ürünler üretilmektedir. Bu camlar genellikle mekânların dış cephelerinde, bazen de iç mekânlarda dekoratif amaçlı kullanılabilir. Mimari açıdan şık tasarımlar yaratan bu cam teknolojisi konfor ve tasarrufu bir arada sunar.

Nitelikli Cam Uygulamaları Nelerdir?

Yüksek ışık geçirgenliği sağlayan inşaat sektöründe, otomotivde, mobilya ve dekorasyonda tercih edilen düzcam, uygulanan farklı prosedürler ile nitelikli cam grubunu oluşturur.

  • Float Cam: İnşaat sektöründe kullanılan, iç ve dış mekânların tartışmasız ana ürünüdür. Kalaylama yöntemi ile üretilen float cam, eşit kalınlıkta ve çok düz tabakalar halinde üretilir.
  • Buzlu-Telli Camlar: Bir yüzeyi düz ve diğer yüzeyi desenli olacak şekilde üretilen buzlu-telli camlar, ışık geçirgenliğinin istendiği aynı zamanda mahremiyetinde korunması gereken alanlarda kullanılır. Kapılarda, duşa kabinlerde, beyaz eşya sektöründe, ofis içi bölmelerde ve dekorasyon amaçlı olarak en sık kullanılan nitelikli camlardır.
  • Çift Camlar: Özellikle enerji tasarrufu ve ses yalıtımı amaçlı olarak yaşam alanlarında kullanılan cam uygulamalarıdır. Genel olarak tüm pencere camları bu şekilde yapılmaktadır. Nitelikli yalıtım camlar olarak da bilinen çift camlar, tasarruf ve konforu bir arada sunar.
  • Kaplamalı Camlar: Düz camların farklılık kazandırılması ile elde edilen kaplamalı camlar, ısı yalıtımı, ses kontrolü, güneş kontrolü, enerji tasarrufu ve emniyetli cam olarak kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sektörde kullanılan camların neredeyse tamamını oluşturmaktadır.
  • Emniyet Camları: Kazalara karşı güvenliği arttırmak amacı ile üretilen emniyet camları, kırılma sonucu camın dağılmasına önleyen kaplamalı camlardandır. Mimaride, cam balkon ve kapılarda tercih edilir.
  • Temperlenmiş Camlar: Özellikle inşaat, otomotiv ve beyaz eşya endüstrisinde kullanılan temperlenmiş camlar üretilirken özel ısıtma sistemleri kullanılır. Bu işlem sayesinde camın normal cama göre beş kat daha dayanıklı olması sağlanır.
  • Lamine Camlar: Renkli ya da renksiz özel bağlayıcılar ile ısı ve basınç altında cam tabakalarının birleştirilmesi sonucu elde edilir. Lamine camlar, kırılma esnasında dağılmadıkları için güvenlik camı olarak da bilinir.

Cam Balkon Sistemleri

Isı ve enerji kontrolü amaçlı olarak cam balkon sistemleri, mimaride sıklıkla kullanılmaktadır. Dış mekânlarda kısmi kapalı mekânlar için de tercih edilir. Cam balkon modelleri oldukça farklılık gösterse de genellikle temperli camlar ve kaplamalı camlar kullanılmaktadır. Cam balkon perdesi ile de mekânlara zarif bir hava kazandırılır. Seçilen camların niteliğine ve balkonun büyüklüğüne cam balkon fiyatları değişiklik göstermektedir.