16
Kas

Skylight Sistemleri

Skylight sistemleri, özellikle modern binalarda tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Doğal aydınlanma sorununu ortadan kaldırmak için kullanılan bu ışıklık sistemleri, oldukça da estetik bir görüntüye sahiptir.

Bu sistemler için pojeye uygun olan ana taşıyıcı çelik konstrüksiyonlar bulunmaktadır. Tespiti sağlana bu kostrüksiyonlar, galvanizli çelik kutu profillerle bağlanarak kondeks kanallı profilleri içermektedir. Söz konusu profiller ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi düşey alüminyum ışıklık profillerdir. Bir diğeri ise yatay alüminyum ışıklık profiller olarak adlandırılmaktadır.

Skylight Uygulamaları Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Sistemler içerisinde ısı yalıtım değerleri de bulunmaktadır. Bu yalıtım değerleri seçilen renge ve kalınlığa göre işlem yapılmaktadır. Bu anlamda seçilmiş olan ısıcamın takozlama şartları da bulunmaktadır. Bu şartlara uygun olan hazırlanan ve yerleşimi sağlanan düşey elemanlara da fitil ve kapak takımı yapılmaktadır. Montajın yapılmasının ardından yatay cam derzler de silikon ile yapıştırılmaktadır. Ardından da izolesi sağlanan Skylight uygulamaları, tamamen kişinin isteğine göre düzenlenmektedir. Bu isteklere göre seçilen uygulama alanları arasında çatı camları, lamine ve konfor kombinasyonlarının yanı sıra çevresel camlar da bulunmaktadır. Işıklık sistemlerinde taşıyıcı görevinde yer alan alüminyum cephe profilleri de yer almaktadır.

Kış Mevsiminin Vazgeçilmez Işıklık Uygulaması

Tavanlarda kullanılmakta olan bu özel uygulama aynı zamanda teras kapamada, ışıklık olarak kullanılan bölgelerde, kış bahçelerinde ve seralarda da sıkça kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında kış bahçesi olarak kullanıldığınca keyif alanı yaratılmasında etkili olmaktadır. Yağışlı günlerde gökyüzünü görebilme ve doğal ışığın içeriye girmesi açısından son derece beğenilen bu sistemler, meyve üretimi açısından da büyük öneme sahiptir. Seraların doğal ışık alması için ve bitkilerin sahip olduğu sıcaklığı korumaları, don olaylarının gerçekleşmemesi adına özel olarak tercih edilen bu uygulama ile, bahçeler hem şık bir görüntüye sahip olmakta hem de bitkilerin üretimi her mevsimde gerçekleştirilebilir.

Mimari açıdan da uyum sağlayan ışıklık sistemleri ile, dış cephenin sahip olduğu bina bütünlüğü de başarılı bir şekilde korunmakta, panoramik bir açı ile kullanıcıya kusursuz bir görüş açısı sunulmaktadır. Genel bir uygulama olarak kullanılan bu sistem ile hem güneş ışığına doyabilir hem de son derece eşsiz görüntüler elde edebilirsiniz.