16
Kas

Transparan Cephe

Binalara mimari bir tasarım ve estetik görünüş kazandırmak için dış cephe kaplama sistemleri kullanılır. Alüminyum cephe kaplama sistemleri ve daha birçok farklı sistemler binanın dış yüzeyini oluşturmak için tasarlanmıştır. Alışageldiğimize göre binaların dış cephesi genellikle harç ile sıvanmış, çeşitli renklerdeki boyalarla boyanmıştır. Klasik yöntemlerin yerini günümüzde daha modern sistemler almaktadır.

Binanın içinin güneş ışığından daha fazla istifade etmesi ve içinin daha ferah olmasını sağlamak için yapılara transparan cephe sistemleri giydirilir. Saydamlığın önemli olduğu ve göz alıcı bir estetik tasarlandığında kullanılacak en doğru ürün transparan cephe kaplama sistemleridir. Farklı tasarımları yapılmış olan giydirmelerle çarpıcı mimarı dizaynlar ortaya çıkarılmıştır. Çerçevesiz cam olması ise dikkatleri daha fazla çekmektedir.

Transparan Cephe Giydirme Özellikleri

Yapıların kullanım amacına en uygun alüminyum cephe sistemleri giydirilmesi gerekir. İstekler ve ihtiyaçlar bir araya getirilerek en doğru seçim yapılmalıdır. Transparan cephe kaplama sistemleri paslanmaz ve çelik konstrüksiyondan ve statik hesapları yapılan cam kolonlardan oluşur. Cam kolonlar yerine bazı yapılarda gergili çubuk sistemler de kullanılır. Sistemin temelinde ısıcam veya lamine tek cam vardır.

Camlar çelik konstrüksiyona bağlı paslanmaz rotiller yardımıyla dört kenarından delinerek tutturulur. Transparan giydirme cephe sistemleri cam kalınlıkları kullanılacak alanın genişliğine ve yüksekliğine göre seçilir. Statik değerler dikkate alınarak cam kalınlığı belirlenir. Transparan cephe detayı camlar arasındaki düşey ve yatay derzlere güneşin zararlı ışınlarına dayanıklı silikon çekilmesidir. Direkt güneş ışığına maruz kalan bölge olmasından dolayı zarar görmemesi için transparan cam cephe sistemlerinde ultraviyoleye dayanıklı silikon tercih edilir.

Transparan Cephe Çeşitleri

Temperli veya lamine çift cam transparan cephe aksesuarları arasındadır. Modern mimarinin en güzel ürünlerinden olan transparan cephe aksesuarları fiyatları kullanılacak cam çeşidine ve alanın genişliğine göre değişir. Transparan cephe sistemlerinin çeşitleri vardır. Bunlar;

  • Cam Kolonlu Transparan Cephe: Taşıyıcılar cam kolondur.
  • Çelik Gergili Transparan Cephe: Taşıyıcılar çelik gergi çubuklar ve halatlardır.
  • Çelik Konstrüksiyonlu Transparan Cephe: Taşıyıcıları çelik konstrüksiyonlardır.
  • Hafif Konstrüksiyonlu Transparan Cephe: Dizaynında hafif metal ürünler ve metal aksesuarların kullanılır.
  • Ahşap Konstrüksiyonlu Transparan Cephe: Dış cephe sistemleri olarak yapının konseptine uygun olarak ahşap ürünlerin kullanıldığı çeşittir.