16
Kas

Kapaklı Cephe Sistemleri

Yapılarla ilgili yazılar okurken veya tanıtımlarda binanın kapaklı giydirme cephe olduğuna dair bilgiler okunur. Yapı alanında olmayanlar doğal olarak kapaklı cephe nedir sorusunu sorar. Kapaklı giydirme cephe sistemleri, çelik, cam ve alüminyumun bir araya gelmesinden oluşan bir dış cephe giydirme türüdür. Alüminyum kapaklı giydirme cephe sistemlerinde yatay ve dikey modern çizgiler hakimdir.

Ekonomik ve görsellik açıdan estetik olmasından dolayı alüminyum cephe kaplama sistemleri sıklıkla tercih edilir. Bilinen klasik kapaklı cam cephe giydirmede açılır gizli kanat uygulaması bulunur. Kapaklı cephe sistemleri montajı yapılırken kanat kolu, makası ve kasa profili dıştan bakınca görünmeyecek şekilde yapılır. Tercihe göre kanat uygulaması tek eksen, çift eksen  veya vasistas olarak yapılabilir.

Kapaklı Cephe Giydirme Sistemleri

Geniş açıklıklar olma durumunda kapaklı cephe sistemleri çelik ile takviye edilir. Böylece kapaklı cephe detayı hem daha şık hem de daha emniyetli olmaktadır. Kapaklı cephe fiyatları ekonomik olduğundan son dönemlerde çok daha popüler oldu. Kapaklı cephe profilleri dışarından bakıldığında yatayda ve dikeyde 50 mm genişliğinde parçalar halinde görünür.

Binanın daha modern görünmesini sağlayan dış cephe sistemleri farklı renklerde yapılabilmektedir. Dışarıdan görünen cephe sistemleri kapak bölümler farklı şekillerde tasarlanabilmektedir. Kapaklı silikon cephe montajı ayarı bitmiş alüminyum karkasların üzerine camın yerleştirilmesi ile başlar. Profillere yerleştirilen camlar yuvalarına vidalanır. Sıkışıp sızdırmadığı kesinleştiğinde kapak profilleri yuvalarına oturtturulur. Böylece kapaklı cephe giydirme sistemlerinin montajı tamamlanmış olur.

Kapaklı Cephe Sistemleri Çeşitliliği

Özellikle metropol kentlerdeki binalarda çok değişik çeşitlilikte dış cephe kaplama sistemleri olduğu görülür. Bazı cephe kaplama sistemleri bakanın gözlerini alacak kadar ışıltılı durmaktadır. Giydirme cephe sistemleri kullanılan materyallere göre çeşitlendirilmektedir. Kullanılan materyallerin kalitesine göre giydirme cephenin dayanıklılığı belirlenir.

Uzun ömürlü olması ve oksitlenmemesi gibi özelliklerinden dolayı alüminyum cephe sistemleri çok fazla tercih edilir. Alüminyum cephelerin profilleri arasına yerleştirilen EPDM fitiller ısı, ses ve su izolasyonunu sağlar. Yapıların bazıların giydirmesinde yarı kapaklı cephe sistemleri olduğu görülür. Yarı kapaklı cephe sistemleri binanın dizayn faktörleri dikkate alınarak tasarlanır. Binanın durumuna göre yatayda veya düşeyde Jy ve Jx değerleri belirlenir. Değerlerin belirlenmesinden sonra yatay ve düşey profillerin birleşimi yapılarak binanın giydirmesi yapılır.